آموزشیاران 82

این وبلاگ قصد دارد آخرین اخبار در مورد آموزش و پرورش را به اطلاع برساند

آموزشیاران 82

آموزشیاران 82
آموزشیاران 82 این وبلاگ قصد دارد آخرین اخبار در مورد آموزش و پرورش را به اطلاع برساند

بخشنامه جدید درباره رتبه بندی

تاريخ : چهارشنبه پنجم تیر 1392 | 15:27 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

مربیان پیش‌دبستانی که در آزمون پذیرفته شوند، در ابتدایی به کار گرفته خواهند شد

مربیان پیش‌دبستانی که در آزمون پذیرفته شوند، در ابتدایی به کار گرفته خواهند شد

 

 حاجی‌بابایی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره تعیین و تکلیف مربیان پیش دبستانی در برگزاری آزمون که چندین بار از سوی وزارتخانه اعلام شده، گفت: مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای دارد که بر اساس آن آموزش و پرورش برای همیشه باید تکلیف مربیان پیش‌دبستانی را روشن کند و موظف است طی دو سال با برگزاری آزمون، این نیروها را تعیین و تکلیف کند. بر همین اساس با توجه به اینکه حدود هشت ماه از زمان ابلاغ این قانون به آموزش و پرورش می‌گذرد، وزارتخانه موظف شده با برگزاری آزمون، تمام نیروهایی را که به نوعی اظهار کرده‌اند در پیش‌دبستانی برای آموزش و پرورش فعالیت داشته‌اند، برای آنها آزمون برگزار کند.

 

 حاجی‌بابایی گفت:
بر اساس قانون، آموزش و پرورش می‌تواند طبق نیاز بر اساس تخصص، رشته، منطقه و جنسیت این آزمون‌ها را برگزار کرده و نیروهای پذیرفته شده را تعیین و تکلیف کند
.

 

 وزیر آموزش و پرورش در توضیح بیشتر تصریح کرد: این آزمون یک بار برای همیشه برگزار خواهد شد و پس از آن هیچ نوع آزمونی برای مربیان پیش دبستانی برگزار نخواهیم کرد، چرا که می‌خواهیم همانند نیروهای شرکتی و حق‌التدریسی برای همیشه این نیروها را ساماندهی کنیم.


حاجی‌بابایی با تاکید بر اینکه پذیرفته‌ شده‌های آزمون مربیان پیش دبستانی بر اساس نیاز، تخصص، جنسیت و منطقه در دوره ابتدایی جذب آموزش و پرورش خواهند شد، بار دیگر تاکید کرد: این آزمون تکرار نخواهد شد.


 وی همچنین درباره تعداد مربیان پیش دبستانی متقاضی آزمون گفت: هیچ گونه آمار و ارقامی در این زمینه نداریم، اما تعداد مربیان پیش دبستانی که به دنبال اخذ مجوز برای ایجاد مراکز پیش دبستانی بودند، نسبت به سال گذشته افزایش بالایی را نشان می‌دهد، به طوری که سال گذشته بیش از 7000 مجوز جدید مرکز پیش دبستانی را صادر کردیم.


 به گفته وزیر آموزش و پرورش، در قانون برگزاری آزمون ویژه مربیان پیش دبستانی، تضمین، عدم تکرار این آزمون آمده است، چرا که اگر چنین نباشد دچار تسلسل می‌شویم و آموزش و پرورش باید همواره به دنبال برگزاری چنین آزمون‌هایی باشد، این در حالی است که بر اساس قانون جذب نیرو برای آموزش و پرورش، منع قانونی دارد.


 به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به این سوال که آیا رایزنی جدیدی برای اجرای برنامه‌های آموزش و پرورش در دولت یازدهم صورت گرفته یا نه؟ و همچنین اظهارات دکتر روحانی درباره برخی از مشکلات آموزش و پرورش، گفت: در تمام دیدگاه کاندیداهای ریاست جمهوری و از جمله رییس‌جمهور منتخب ایران نگاه به آموزش و پرورش، نگاه مثبتی بوده و در بیان مطالب خود جایگاه آموزش و پرورش و سند تحول را مورد تاکید قرار داده‌اند.


 حاجی‌بابایی با ابراز خرسندی از توجه همه به جایگاه و شان معلم، گفت: مواردی که مطرح شد نشان از تغییر نگاه‌ها به آموزش و پرورش دارد و اگر در مواردی انتقادها و یا ایرادهایی وجود دارد، همه آنها را قبول داریم، چرا که تغییرات در آموزش و پرورش آغاز شده و تا رسیدن به نقطه مطلوب، زمان زیادی می‌طلبد.


 وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در بیانات مقام معظم رهبری و در سیاست‌های ابلاغی ایشان، جایگاه برنامه‌های سند تحول مشخص است، تصریح کرد: هر آنچه را که باید طی چند سال گذشته انجام داده‌ایم، اما اقدامات بسیاری نیز وجود دارد که باید در آموزش و پرورش شکل بگیرد.


 وی با اشاره به اینکه در گذشته آموزش و پرورش سند و نقشه‌ای نداشت، اظهار کرد: امروز سیاست‌های ابلاغی رهبری برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش، سند تحول بنیادین، درس ملی، فلسفه تعلیم و تربیت و برنامه پنجم توسعه، اسناد بالادستی و نقشه راه آموزش و پرورش است و هر آنچه که باید در آموزش و پرورش اتفاق بیفتد، باید در ذیل این تفکر شکل بگیرد.تاريخ : چهارشنبه پنجم تیر 1392 | 15:20 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

آخرین جزئیات نظام رتبه‌بندی معلمان/ قوانین جدید استخدام در آموزش و پرورش

/مشروح/ وزیر آموزش و پرورش خبر داد
آخرین جزئیات نظام رتبه‌بندی معلمان/ قوانین جدید استخدام در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش گفت: از این پس معلم تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی و در مواردی خاص از طریق آزمون جذب می‌شود.
 


 به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در سالن جلسات دفتر وزارتی ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، خطاب به خبرنگاران با اشاره به عدم برگزاری برنامه خبری طی ماه‌های گذشته، اظهار داشت: از اینکه مدتی را خدمت شما نبودم عذرخواهی می‌کنم؛ با توجه به اینکه مدت قابل توجهی بحث انتخابات مطرح بود و طبیعتاً اخبار سمت و سوی انتخاباتی داشت، برنامه‌های خبری آموزش و پرورش کمرنگ شد.

 وی ضمن تبریک به ملت ایران، به پاس حماسه بزرگ سیاسی 24 خرداد و رئیس جمهور منتخب مردم ایران اسلامی، افزود: این حماسه بزرگ توانست قدم مؤثر بلندی را در جهت اقتدار نظام بردارد.

 حاجی‌بابایی با بیان اینکه جایگاه آموزش و پرورش در انتخابات مناسب بود، ادامه داد: در نوع بیان کاندیداها و مطالبی که مطرح می‌کردند، نشان می‌داد که سند تحول را به اتفاق به عنوان امر حتمی تلقی می‌کردند و این امر را مبارک می‌دانستند که جا دارد از آنها تشکر کنیم و اگر بعضی موارد مطرح شد، به کارهایی که در آموزش و پرورش باید انجام شود باز می‌گردد.

 وی با بیان اینکه به هر میزان که در این چهار سال در آموزش و پرورش کار انجام شده است باید چندین برابر فعالیت انجام شود، گفت: مشکلاتی در آموزش و پرورش وجود دارد که باید براساس مرور زمان پیگیری شود.

 وزیر آموزش و پرورش به ابلاغ سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: به آنچه در آموزش و پرورش آرزویم بود، یعنی تفکر منطقی در آموزش و پرورش رسیدم و درحال حاضر درباره مسائلی که در آموزش و پرورش داریم، مورد مبهمی وجود ندارد.

 وی افزود: در سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش، به نظام رتبه‌بندی معلمان، اولویت ‌داشتن بودجه آموزش و پرورش، نظام ارزشیابی، انجام فعالیت‌ها در آموزش و پرورش براساس فلسفه تعلیم و تربیت اشاره شده است.

 حاجی‌بابایی به 6 سند پایین دستی سند تحول آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: سند برنامه درسی ملی اسفندماه آماده شد و 5 سند دیگر شامل برنامه راهبری در مدیریت تربیتی، تربیت معلم و تأمین منابع انسانی، تأمین و تخصیص منابع مالی، تأمین فضا و تجهیزات، پژوهش و فناوری باید تهیه شود که 5 نفر را مسئول کردیم که طی روزهای آتی حکم آنها ابلاغ می‌شود و در طول 6 ماه باید سندهای مربوطه را آماده کند.

* روند نظام رتبه‌بندی معلمان

 این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش، به روند آماده‌سازی نظام رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و گفت: بحث نظام رتبه‌بندی معلمان 11 ماه قبل در جلسه مشترکی با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مشهد پیگیری شد و در این مدت تحقیقات لازم را انجام دادیم و به شکل پیشنهادی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کردیم.

 وی اضافه کرد: همزمان با این اقدام، نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتیم و پیشنهاد کردیم که ماده‌واحده‌ای به مجلس ارائه شود و براساس آن نظام رتبه‌بندی معلمان در حیطه قانون خدمات کشوری نباشد که این موضوع را مجلس باید تصویب کند، ضمن اینکه قوانین برای رتبه‌بندی و جذب معلمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی باید مصوب شود.

 حاجی‌بابایی با بیان اینکه آن بخش از نظام رتبه‌بندی معلمان که به دولت برمی‌گردد مصوب شده است، افزود: این مصوبه دولت برای ما قابلیت اجرایی دارد و سه سال برای آن وقت گذاشته شده است که آیین‌نامه باید در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شود.

 وی به جایگاه معلم در نظام رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و افزود: ما باید نظام حرفه‌ای معلمان را داشته باشیم و کسانی شرایط تدریس در کلاس را پیدا می‌کنند که مراحل حرفه‌ای معلمی را شامل دانش و تخصص معلمی را بیاموزند، ضمن اینکه یک دوره 6 ماهه برای کسانی که وارد کلاس درس می‌شوند پیش‌بینی شده است.

 وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: از این پس معلم تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی و در مواردی خاص از طریق آزمون جذب می‌شود.؛ ضمن اینکه معلمان باید دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای را بگذرانند و معلم باید گواهی‌نامه حرفه‌ای معلمی را دریافت کند.

 وی با بیان اینکه 70 درصد از اعتبارات نظام رتبه‌بندی معلمان از محل مهندسی نیروی انسانی تأمین می‌شود، اظهار داشت: طی سه سال، مهندسی نیروی انسانی در آموزش و پرورش به طور کامل اجرا خواهد شد و افرادی که در آموزش و پرورش کار می‌کنند همه در رشته تخصصی خود حضور خواهند داشت.

* زمان برگزاری آزمون استخدام مربیان پیش‌دبستانی هنوز مشخص نیست

 حاجی‌بابایی در خصوص برگزاری آزمون استخدامی معلمان پیش‌دبستانی براساس مصوبه مجلس اشاره کرد و گفت: مجلس به آموزش و پرورش دو سال فرصت داده تا براساس تخصص، رشته، نیاز و منطقه، آزمونی را برگزار کند تا معلمان پیش‌دبستانی که فکر می‌کردند حقشان تضییع شده است، در این آزمون شرکت کنند.

 وی با بیان اینکه مدارس پیش‌دبستانی، غیردولتی است، تأکید کرد: این آزمون تنها یک بار برگزار می‌شود و افراد تعیین تکلیف می‌شوند و پس از آن دیگر آزمون استخدامی به این شکلی در آموزش و پرورش برگزار نخواهد شد؛ البته زمان آزمون هنوز مشخص نیست.

 وزیر آموزش و پرورش از تعداد این مربیان پیش‌دبستانی که در آزمون شرکت خواهند کرد، آماری ارائه نداد و گفت: هنوز معلوم نیست که چه تعداد از این افراد پذیرفته خواهند شد و باید پس از بررسی و اعلام نیازها، این رقم را اعلام کنیم.

 وی افزود: طی سال تحصیلی جاری 7 هزار مجوز جدید برای فعالیت مراکز پیش‌دبستانی صادر شد و هم‌اکنون نیز اگر کسی مجوز می‌خواهد در صورت دارا بودن شرایط در کمترین زمان، مجوز ارائه خواهد شد.

 حاجی‌بابایی با بیان اینکه در شهر تهران 72 تا 73 درصد نیروها خانم هستند، افزود: در دوره پیش‌دبستانی 99.9 درصد مربیان خانم هستند.

 وی به نظام رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و ادامه داد: نباید حقوق معلمان براساس نظام رتبه‌بندی معلمان از 80 درصد حقوق اساتید دانشگاه با همان امتیاز کمتر باشد.

 وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دیگر در آموزش و پرورش حق‌التدریس نداریم، افزود: نباید در آموزش و پرورش نیروهای کارمعین به نام معلم داشته باشیم.

 وی به برگزاری آزمون در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: پس از اجرای رتبه‌بندی معلمان، دیگر برگزاری آزمون استخدامی به صورت کشوری نخواهیم داشت، به این معنی که مانند دانشگاه‌ها که در هر منطقه برای جذب کادر خود مصاحبه و آزمون برگزار می‌کنند، در آموزش و پرورش نیز به این شکل اقدام می‌شود، البته ممکن است آمار مناطق جمع‌آوری شود و براساس اعلام کلی، در یک روز آزمون‌ها برگزار شود.

 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه پنجم تیر 1392 | 0:14 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

شرایط و اعلام نتایج نقل و انتقال معلمان در گفت‌وگوی حاجی بابایی با ایسنا

شرایط و اعلام نتایج نقل و انتقال معلمان در گفت‌وگوی حاجی بابایی با ایسنا 
 
 

 وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معاونان توسعه منابع پشتیبانی نباید در امر نقل و انتقال فرهنگیان به ویژه از یک استان به استان دیگر سخت‌گیری کنند، گفت: انتقال به شهر تهران، ممنوع است، لذا فرهنگیان در این خصوص مکاتبه‌ای با اداره و وزارتخانه نداشته باشند.


 حمیدرضا حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه معاونان همچنین باید حق و حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را به طور کامل پرداخت کنند، افزود: به منظور کیفیت‌بخشی به امر سامان‌دهی و استفاده بهینه از نیروی انسانی موجود در مناطق آموزش و پرورش، مسوولیت نقل و انتقال نیروهای رسمی، پیمانی و شاغل در واحدهای آموزشی جهت انتقال درون و برون استانی بر عهده ادارات کل آموزش و پرورش کل استان‌هاست.


وی با بیان اینکه انتقال به شهر تهران، ممنوع است، از فرهنگیان خواست در این خصوص مکاتبه‌ای با اداره و وزارتخانه نداشته باشند، ضمن آنکه انتقال به ادارات و مناطق تابعه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در جنسیت زن تنها در دوره‌های ابتدایی، فنی حرفه‌ای و کار و دانش امکان‌پذیر است.


 به گفته حاجی‌بابایی، کلیه حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر منتقل‌شدگان دائم و موقت از تاریخ اول مهر ماه از محل اعتبارات اداره کل آموزش و پرورش مقصد پرداخت خواهد شد.


اعلام نتایج درخواست‌های نقل و انتقال فرهنگیان تا 15 مرداد

 

 وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه درخواست تقاضای انتقال از اول اردیبهشت ماه امسال آغاز شده است، گفت: تا اول تیرماه درخواست‌های نقل و انتقال فرهنگیان در اداره مقصد، بررسی شده و نتایج آن تا 15 مرداد ماه به اداره آموزش و پرورش مبدا اعلام می‌شود.


 حاجی‌بابایی ادامه داد: مدیران و معاونان توسعه منابع و پشتیبانی آموزش و پرورش نباید در امر نقل و انتقال فرهنگیان به ویژه از یک استان به استان دیگر سخت‌گیری کنند. همچنین باید حق و حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نیز به طور کامل پرداخت کنند.


معلمان خود را استاد دانشگاه بدانند نه یک کارمند

 

 وی درباره نظام رتبه‌بندی معلمان نیز به ایسنا، گفت: نظام رتبه‌بندی معلمان به این معنا است که معلم کارمند نیست و با اجرای این طرح تحول، کیفیت آموزش و پرورش در حد بالایی ارتقا خواهد یافت.


 وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا برنامه‌ها را به سمت و سویی ببریم که کارکنان آموزش و پرورش احساس نیاز نکنند و معلمان نیز خود را استاد دانشگاه بدانند، نه یک کارمندتاريخ : سه شنبه چهارم تیر 1392 | 14:25 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

اجرای رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان و ساماندهی جذب و تأمین نیروی انسانی


با تصویب هیئت وزیران صورت می‌گیرد
اجرای رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان و ساماندهی جذب و تأمین نیروی انسانی

با موافقت دولت و در راستای اجرای سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش، رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان و ساماندهی جذب و تأمین نیروی انسانی اجرا می‌شود.

خبرگزاری فارس: اجرای رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان و ساماندهی جذب و تأمین نیروی انسانی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و تایید معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده(54) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- و بند (الف) ماده(19) و ماده(50) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران -مصوب 1389- تصویب کرد؛ وزارت آموزش و پرورش موظف است ظرف حداکثر سه سال برای اجرای رتبه بندی حرفه ای معلمان و ساماندهی جذب و تامین نیروی انسانی اقدام کند.

بر این اساس، جذب و تامین منابع انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش اعم از آموزشی، پرورشی، مدیریت، امور اداری و فنی در تمام دوره های تحصیلی به صورت امر حاکمیتی و صرفاً از طریق مراکز آموزش عالی وابسته به آموزش و پرورش (دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی) انجام می پذیرد.

استخدام رسمی مشمولان طرح رتبه بندی حرفه ای معلمان با رعایت قوانین و مقررات استخدامی منوط به کسب گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان و طی دوره آزمایشی به مدت حداقل شش ماه و حداکثر سه سال است.

همچنین وزارت آموزش و پرورش مکلف است؛ حداکثر طی یک سال پس از ابلاغ این مصوبه برای صدور گواهی نامه صلاحیت حرفه ای معلمان بر اساس شیوه نامه ارزیابی و سنجش صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای اقدام کند. این گواهی نامه لازمه انجام خدمت معلمی در بخش های دولتی و غیر دولتی است.

بر اساس این مصوبه، افزایش انگیزه و کارایی معلمان در انجام وظایف و اثر بخشی فعالیت های آنان برای شکوفا شدن شایستگی های دانش آموزان، ارتقای منزلت اجتماعی و صلاحیت و مرجعیت علمی و مهارت های حرفه ای معلمان و بالابردن سطح معیشت آنان، توسعه مشارکت معلمان در فرایند بهسازی برنامه های آموزشی، پژوهشی، تربیتی و فرهنگی، سنجش مستمر صلاحیت های تخصصی و حرفه ای معلمان، ایجاد انگیزه در زمینه سازی برای مشارکت و دخالت دانش آموزان در امر تعلیم و تربیت و بهبود و ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت و ایجاد رابطه بین درجه کارایی و میزان پرداخت از اهداف طبقه بندی شایستگی های معلمان حسب شاخص های چهارگانه فرهنگی، تربیتی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی است.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.تاريخ : دوشنبه سوم تیر 1392 | 3:26 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

مهم

همکاران گرامی جهت حمایت از وبلاگ لطفا

 از طریق لینک زیر شارژ خریداری نمایید

http://masood.1000charge.comتاريخ : پنجشنبه سی ام خرداد 1392 | 17:56 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

وزيرآموزش وپرورش در جمع معاونان

وزيرآموزش وپرورش در جمع معاونان توسعه منابع و پشتيباني ادارات كل آموزش وپرورش استان ها ي كشور :
مردم باحضور گسترده در انتخابات به مطالبه مقام معظم رهبري ( مدظله العالي ) لبيك گفتند

وزير آموزش و پرورش حضور گسترده و باشكوه مردم در انتخابات رياست جمهوري را پاسخي مثبت به مطالبه مقام معظم رهبري ( مدظله العالي ) دانست .


به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش ،دكتر حميدرضا حاجي‌بابايي  عصر روز گذشته در جمع معاونان توسعه منابع و پشتيباني ادارات كل آموزش وپرورش استان هاي كشور با اشاره به اين كه حضور حماسي مردم در انتخابات موجب تخليه شدن سم مارهاي خفته جهاني شد، گفت :  ملت ايران با حضور گسترده و مشاركت عظيم خود موجب اقتدار بيش از پيش  نظام جمهوري اسلامي شدند .

وي افزود :  شركت هر فرد ايراني در انتخابات  راي  مثبت به نظام جمهوري اسلامي بود .

وي با اشاره به اين كه بايد قدر حضور گسترده و معنادار مردم را بدانيم ،  اظهار اميدواري كرد :ان شاء ا...  تحت رهنمودهاي مقام معظم رهبري ( مدظله العالي ) و حضور رئيس جمهور منتخب ملت تمامي مشكلات  وسختي هاي مردم  برطرف شود .تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1392 | 16:7 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

حاجی‌بابایی: معلم شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیار در کشور نداریم/ رحمانی: برخی فرهنگیان مسکن ندارند که

حاجی‌بابایی: معلم شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیار در کشور نداریم/ رحمانی: برخی فرهنگیان مسکن ندارند که این زیبنده نظام نیست

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دیگر معلم شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیار در کشور نداریم، گفت: معتقدیم حتی یک معلم نباید در کشور بلاتکلیف باشد چرا که این بلاتکلیفی عزت معلم را زیر سؤال می‌برد.
 


 به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سوال رجب رحمانی نماینده تاکستان در مجلس در جلسه علنی امروز خانه ملت از حمید‌رضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 این سوال درباره نحوه گسترش و پذیرش دانشجو در سطح کشور، عدم پرداخت پاداش و معوقات فرهنگیان، چگونگی تعیین مناطق آموزشی به عنوان مناطق محروم، نحوه توزیع اعتبارات بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس، اقدامات انجام شده در مورد بیمه طلایی فرهنگیان و چگونگی تاسیس خانه فرهنگیان بود.

 حاجی بابایی با حضور در این جلسه به ارائه توضیحاتی درباره سوال مطرح شده پرداخت و اظهار داشت: از 25 هزار دانشجویی که در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شدند، 79 درصد دارای معدل بالای 17 هستند و مابقی معدل بالای 14 دارند که حدود 6 هزار نفر از دانشجویان پذیرفته شده دارای معدل 20 هستند یعنی از دانش‌آموزان نخبه کشور وارد دانشگاه فرهنگیان شدند.

 وی افزود: این دانشجویان به لطف خدا با عزت وارد دانشگاه می‌شوند و سپس انشاءالله با عزت در کلاس ها حضور خواهند یافت، ما توانستیم بدون هیچ مشکلی این کار را انجام دهیم و البته از مجلس هم لازم است به خاطر اعتبارات ویژه‌ای که برای دانشگاه فرهنگیان به تصویب رساند، تشکر کنم.

 وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از این پس دانشگاه فرهنگیان به این شکل اداره خواهد شد که هر سال 25 هزار دانشجو در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند که در طی چهار سال متوالی به 100 هزار نفر می‌رسد و تلاش می‌کنیم 25 هزار نفر هم هر سال از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شوند، سعی می‌کنیم در پذیرش دانشجویان جنسیت و مناطق مختلف را در نظر گیریم.

 حاجی بابایی متذکر شد: دانشگاه فرهنگیان تاکنون 16 رشته دارد و آزمون و مصاحبه در این دانشگاه هم بر اساس یک حرکت عدالت‌خواهانه انجام می‌شود یعنی تلاش می‌کنیم کسی بدون ضابطه وارد دانشگاه فرهنگیان نشود، هم‌اکنون دانشگاه شهید رجایی در رشته‌های دبیری دانشجو پذیرش می‌کند و دانشگاه فرهنگیان هم در رشته‌های غیرفنی دانشجو می‌پذیرد.

 وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: همه قوانین مصوب مجلس به طور صد در صد در زمان خودش اجرایی شده‌اند.

 وی با تاکید بر اینکه ما هم‌اکنون معلم شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیار نداریم، گفت: اگر موردی در کشور وجود دارد، به بنده اطلاع دهید تا پیگیری کنم، باید بر اساس نیاز، منطقه، تخصص و جنسیت تلاش کنیم نیروهای موردنیاز را از پیش‌دبستانی ها بگیریم. ما در حال پیگیری اجرای این قانون هستیم.

 وی اضافه کرد: در بودجه ردیفی تحت عنوان اینکه پاداش پایان خدمت بازنشستگان را از آن ردیف پرداخت کنیم وجود ندارد و ما باید از سرجمع بودجه، پاداش پایان خدمت بازنشستگان را بدهیم. ما همواره با مشکلاتی در این زمینه مواجه بودیم ولی امسال ردیف مستقلی برای این موضوع در بودجه در نظر گرفته شد.

 به گفته وی، باید 800 میلیارد تومان پاداش پایان خدمت به بازنشستگان پرداخت می‌کردیم که 600 میلیارد تومان یعنی 75 درصد این رقم را پرداخت کردیم.

 حاجی بابایی با اشاره به بیمه طلایی فرهنگیان نیز توضیح داد: ما به ازای هر نفر تا مبلغ 40 هزار تومان باید از کارمند دریافت کنیم، چند ماه به بیمه تامین اجتماعی در این زمینه بدهکار بودیم که به دلیل کاهش بودجه و تحریم‌ها نتوانستیم آن را پرداخت کنیم ولی از اردیبهشت امسال، در حال تلاش برای پرداخت این بدهی‌ها هستیم، ما معلمی در کشور داریم که بیمارستان 76 میلیون تومان حق بیمه طلایی او را پرداخت کرده است.

 وی با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم در کشور نباید حتی یک معلم بلاتکلیف وجود داشته باشد، تصریح کرد: این بلاتکلیفی عزت معلم را زیرسوال می‌برد، ممکن است معلمی در مدارس غیردولتی که خصوصی هستند، برای مدتی کار کرده باشد ولی این موضوع برای استخدام آن معلم محاسبه نمی‌شود، برای استخدام معلمان شرکتی، حق‌التدریس و آموزشیار میزان فعالیت در خود آموزش و پرورش در نظر گرفته می‌شود، اینکه آیا این معلم از آموزش و پرورش حقوق دریافت کرده یا نه، ما به همه نقاط کشور اعلام کردیم که اگر چنین معلمانی وجود دارند، سریعا مشکل آنان را حل کنند.

 در ادامه این جلسه رجب رحمانی نماینده تاکستان در مجلس نیز در سخنانی به ارائه توضیحاتی درباره سوالاتش پرداخت و گفت: فعالیت‌های دانشگاه فرهنگیان را تائید می‌کنم ولی در بخش گزینش‌های تخصصی آن انتقاد دارم.

 وی افزود: معلمان بزرگواری چون شهید رجایی و شهید باهنر به گونه‌ای در آموزش و پرورش تربیت شده بودند که بزرگترین مقامات اجرایی کشور را به دست گرفتند، بزرگان همواره می‌گویند که معلم امانت داری است که انسان امانت اوست، معلمی شغل نیست بلکه ایثار و فداکاری است و رهبر معظم انقلاب هم تاکید می‌کند که معلمی خوب است که می تواند دانش‌آموز خوب تربیت کند.

 رحمانی با بیان اینکه ارزش و اهمیت معلمان و فرهنگیان ما زیاد است اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد گفت: مسئله تغییر مناطق آموزشی امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنیم، بنده 12 سال افتخار همکاری با آقای حاجی بابایی را داشتم ولی این موضوع نافی خدمات آقای حاجی بابایی نیست، فرهنگیان زیربنای کشور هستند و معلمان اساس این نظامند، فرهنگیان همواره در ایجاد حماسه‌ها نقش مهمی داشته‌اند، ما خودمان معلمیم و نباید طوری عمل کنیم که معلمان از ما ناراضی باشند، آنان که در دوران جوانی خود در مناطق دورافتاده و سردسیر فعالیت و واقعا فداکاری می‌کنند، این ارزش دارد.

 رجب رحمانی با تاکید بر اینکه این قلم ها هستند که شهدا را می‌سازند، تصریح کرد: ما برای مسائل فرهنگیان قانون‌های متعددی داشتیم از جمله بیمه طلایی فرهنگیان که باید مدنظر قرار گیرد، معلمی داریم که سه بار جراحی داشته است، اگر او بیمه طلایی فرهنگیان نداشته باشد، از هستی ساقط می‌شود.

 به گفته وی تعدادی از فرهنگیان ما هنوز مسکن ندارند و این زیبنده نظام نیست، ما در زمینه تامین مسکن فرهنگیان قانون داریم و اگر فرهنگ اصلاح شود، حتما جامعه اصلاح خواهد شد.

 نماینده تاکستان در مجلس در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر اینکه وسایل هوشمند‌سازی و آزمایشگاهی در بسیاری از مدارس به میزان مورد نیاز نیست، تصریح کرد: موضوع مقاوم‌سازی مدارس علی‌رغم تاکیدات مختلف مقامات کشور مورد توجه قرار نمی‌گیرد، بسیاری از استان‌ها و شهرستان‌های کشور در معرض خطر زلزله هستند و با کمترین زلزله هم ممکن است مدارس 30 یا 40 ساله تخریب شوند، لذا باید بازسازی و مقاوم‌سازی درستی در این زمینه انجام شود.

 وی تصریح کرد: خیلی بد است یک فرهنگی بعد از 30 سال که عروس و داماد دارد، آواره باشد و خانه شخصی نداشته باشد.

 رجب رحمانی در خاتمه متذکر شد: آقای حاجی بابایی به مشکلات فرهنگیان به خوبی رسیدگی می‌کند، از او می‌خواهم به مشکلات فرهنگیان در استان‌های محروم و بازنشستگان نیز توجه داشته باشد و به شرط آنکه فعالیت بیشتری در این زمینه انجام دهد، اعلام می‌کنم که از پاسخ‌های وزیر قانع شدم.تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1392 | 15:45 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

زیباترین جلوه حماسه سیاسی را فرهنگیان و دانش‌آموزان خلق خواهند کرد

پیام وزیر آموزش و پرورش در آستانه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری:
زیباترین جلوه حماسه سیاسی را فرهنگیان و دانش‌آموزان خلق خواهند کرد

وزیر آموزش و پرورش، فرهنگیان و دانش‌آموزان را خالقان زیباترین جلوه‌های حماسه سیاسی توصیف کرد.
 


 به گزارش خبرگزاری فارس، در پیام حمید رضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در آستانه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری آمده است: اینک که ملت غیور ایران در آستانه انتخابات سرنوشت سازی قرار گرفته است که چشم حق طلبان و مستضعفان و دوستداران انقلاب اسلامی را در سراسر جهان به خود دوخته و استکبار جهانی نیز تمام توان زر و زور و تزویر خود را برای کمرنگ جلوه دادن پایداری ایرانیان عزیز به کار گرفته است، با کمال تواضع از آحاد ملت به ویژه معلمان، دانش‌آموزان، اولیای محترم آنان، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و اساتید فرهیخته و بصیر می‌خواهم بار دیگر با لبیک به ندای مقام معظم رهبری و حضور گسترده خود پای صندوق‌های رأی، با خلق حماسه‌ای سیاسی، بارقه‌ای از امید به فردایی با نشاط و سرشار از معنویت را رقم زده و استکبار و صهیونیسم جهانی را همچون سایر عرصه‌ها و جبهه‌های انقلاب اسلامی نا امید سازند.

 چرا که ما معتقدیم معلمان عزیز بالاترین مرجعیت اجتماعی را دارا بوده و قطعا با حضور گسترده و پر شور خود زیباترین جلوه با شکوه حماسه سیاسی را به تصویر خواهند کشید . انشاءالله.تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1392 | 17:37 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

افزایش بودجه آموزش و پرورش به ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان+جزئیات

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد
افزایش بودجه آموزش و پرورش به ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان+جزئیات

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس با بیان اینکه بودجه آموزش و پرورش نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است، گفت: بودجه آموزش و پرورش به ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
 


 جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص تصویب بودجه آموزش و پرورش در مجلس و تغییرات آن نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: بودجه آموزش و پرورش سال گذشته حدود 13 هزار و 500 میلیارد تومان بود که امسال به 17 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

 وی افزود: بودجه عمرانی آموزش و پرورش نسبت به سال گذشته بیش از 50 درصد و بودجه عمومی که شامل حقوق، مطالبات و موارد دیگر است به 700 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه 770 میلیارد تومان از بودجه به تخریب و بازسازی مدارس فرسوده اختصاص پیدا کرده است، افزود: بودجه ورزشی آموزش و پرورش به رقمی حدود 35 میلیارد تومان رسیده است و 70 میلیارد تومان نیز به ردیف خاص سرانه آموزش و پرورش اختصاص پیدا کرده است.

 کوچکی‌نژاد با بیان اینکه بودجه هوشمندسازی مدارس در سال گذشته 20 میلیارد تومان بود که امسال 40 میلیارد تومان به آن اختصاص پیدا کرده است، گفت: 20 میلیارد تومان بودجه معاونت پرورشی افزایش پیدا کرد و بودجه دانشگاه فرهنگیان با 100 درصد افزایش به 700 میلیارد تومان رسیده است.

 وی ادامه داد: 15 میلیارد تومان به اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، 8 میلیارد تومان به سازمان دانش‌آموزی و 3 میلیارد تومان به شورای عالی آموزش و پرورش اختصاص پیدا کرده است.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به کسری بودجه آموزش و پرورش اشاره کرد و بیان داشت: آموزش و پرورش در سال گذشته به دلیل مطالبات بازنشستگان، حذف امتحانات، بحث اضافه کاری و موارد دیگر کسری بودجه داشته است که اعضای کمیسیون آموزش مجلس در تلاش است که امسال این موارد جبران شود.

 وی در خصوص دریافت کمک هزینه از اولیای دانش‌آموزان در مدارس، عنوان کرد: اعضای کمیسیون آموزش مجلس در تلاش است که چنین اتفاقی در مدارس صورت نگیرد و معاون آموزش و پرورش نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که دریافت پول از اولیا خلاف اصل 30 قانون اساسی است و تاکنون نیز گزارشی به این اعضا ارائه نشده است.تاريخ : چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1392 | 13:27 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

فرهنگیان از رئیس‌جمهور آینده چه می‌خواهند؟


فرهنگیان از رئیس‌جمهور آینده چه می‌خواهند؟

برخی فرهنگیان معتقدند که رئیس‌جمهور منتخب کشور باید برای ارتقای سطح معیشت و منزلت فرهنگیان تلاش کند.
 


 به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، روز 24 خرداد ماه سال 1392 روز آزمونی دیگر است؛ روزی که مردم پای صندوق‌های رأی می‌آیند و رئیس‌جمهور منتخب خود را برای اداره کشور انتخاب می‌کنند.

 در این انتخاب، هر قشر از جامعه از رئیس‌جمهور منتخب توقعات و درخواست‌هایی دارد اما برخی قشرها به عنوان گروه تأثیرگذار بر جامعه مخاطب، نیازمند توجه ویژه هستند.

 جامعه آموزش و پرورش کشور با دارای بودن یک میلیون فرهنگی و پوشش حدود 12 میلیون دانش‌آموز، یکی از تأثیرگذارترین بخش‌های مهم کشور محسوب می‌شود چرا که مهم‌ترین زیربنایی ترین وزارتخانه در کشور، آموزش و پرورش است.

 به سراغ معلمان رفتیم و از آنها در خصوص خواسته‌شان از رئیس‌جمهور آینده پرسیدیم.

* آموزش و معیشت با هم ارتباط تنگاتنگ دارند

 آقای «م»، معلم آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران می‌گوید: معتقدم دو مبحث آموزش و معیشت با هم ارتباط تنگاتنگ دارند و باید رئیس‌جمهور آینده به این موضوع توجه ویژه داشته باشد.

 وی ادامه می‌دهد: اگر می‌خواهیم کیفیت آموزش را افزایش دهیم باید به معلم انگیزه دارد؛ البته هیچ‌گاه معلمان به دلیل مشکلات معیشتی کم‌کاری نمی‌کنند و مسئولیت‌پذیری بالایی دارند.

 این معلم به مقایسه وضعیت معلمان با پرسنل سایر نهادها می‌پردازد و اضافه می‌کند: توقع فرهنگیان از رئیس‌جمهور آینده این است که بین کارکنان نهادهای مختلف تبعیض نباشد و همه یک نوع حقوق و مزایا دریافت کنند.

 وی به وضعیت کتب درسی اشاره می‌کند و می‌افزاید: معتقدم که محتوای کتاب‌های درسی جذابیت کافی را برای دانش‌آموزان ندارند و باید در این زمینه پژوهش علمی انجام شود.

 این معلم به بیمه طلایی فرهنگیان اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته هزینه بیمه طلایی فرهنگیان به ازای هر فرهنگی 17 هزار تومان بود که نیمی از آن را آموزش و پرورش پرداخت می‌کرد و نیمی دیگر توسط فرهنگی پرداخت می‌شد اما امسال این رقم به 23 هزار تومان رسیده است و آموزش و پرورش نیز سهمی پرداخت نمی‌کند.

* استفاده از اندیشه فرهنگیان در اجرای سند تحول

 معلمی دوره متوسطه استان خوزستان می‌گوید: معتقدم رئیس‌جمهور آینده باید در اجرای سند تحول آموزش و پرورش با استفاده از نظر کارشناسان و معلمان بازنگری انجام دهد و این سند را اجرا کند.

 وی ادامه می‌دهد: استفاده از اندیشه فرهنگیان در اجرای سند تحول بسیار مهم‌ است و باید فرهنگیان درگیر اجرای تحول در آموزش و پرورش شوند.

 این معلم از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهد که شرایطی را فراهم کند که مدارس با کیفیت بالاتری بتوانند به دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها، خدمات آموزشی ارائه دهند.

* رئیس‌جمهور آینده، دلسوز کشور و مردم باشد

 یک خانم معلم با 22 سال سابقه که معلم پایه ششم ابتدایی در منطقه 15 تهران است، اظهار می‌دارد: ما می‌خواهیم رئیس‌جمهور آینده، دلسوز کشور و مردم باشد.

 وی ادامه می‌دهد: معتقدم رئیس‌جمهور آینده باید کسی باشد که دین را برای کشور حفظ کند و دوست داریم فرزندان‌مان دارای اخلاق و آداب اسلامی باشند.

 این خانم معلم بیان می‌کند: وزیر آموزش و پرورش باید به مسائل دینی و حفظ آن در مدارس توجه ویژه داشته باشد و تمام مدارس کشور هویت دینی و اسلامی را به تمام معنا داشته باشند.

* رئیس‌جمهور مشکلات فرهنگیان را از نزدیک ببیند

 معلم دیگری در منطقه 15 تهران که آموزگار پایه چهارم ابتدایی است، می‌گوید: اگر رئیس‌جمهور به فرهنگیان توجه کند، به همین اندازه به دانش‌آموزان نیز توجه کرده است.

 وی ادامه می‌دهد: باید مشکلات فرهنگیان را از نزدیک ببینند چرا که ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنیم و اگر به این مشکلات توجه شود، با آرامش کافی کار می‌کنیم.

* پرداخت مطالبات فرهنگیان و پاداش پایان خدمت

 معلمی در آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران به مطالبات معلمان اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد: فرهنگیان از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهند که شرایطی را فراهم کند که فرهنگیان همیشه دارای مطالبه نباشند و حقوق‌ و مزایای آنها به موقع پرداخت شود.

 وی به پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان اشاره می‌کند و می‌گوید: مقرر شده بود که پاداش بازنشستگی یک هفته پس از بازنشسته شدن پرداخت شود اما به دلیل کمبود بودجه، بسیار دیر پرداخت شد؛ در حالی فرهنگیان روی این پاداش، سرمایه‌گذاری می‌کنند چرا که تمام اندوخته‌شان است.

* وقتی معلمان مجبورند دوشیفت کار کنند

 معلمی در منطقه 6 تهران به دو شغله بودن برخی معلمان اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی معلمان مجبورند دو شیفت کار کنند و معلمانی هم مجبورند شغل دوم داشته باشند.

 وی اضافه می‌کند: یک معلم از کارش کم نمی‌گذارد و از نظر جسمی و روحی به خودش فشار می‌آورد تا سر کلاس بتواند بهترین درس را ارائه دهد.

 این معلم می‌افزاید: فشاری که به معلم وارد می‌شود ممکن است در نهایت منجر به بیماری یا مشکلات خانوادگی شود و در نهایت به دانش‌آموزان نیز ضربه وارد می‌شود و ما می‌خواهیم رئیس‌جمهور برای این مشکل فکری کند.

* از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهیم که وزیر خوب انتخاب کند

 آقای «س» معلمی در منطقه 7 تهران، بیان می‌کند: از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهیم که وزیر خوب انتخاب کند؛ فردی که از جنس آموزش و پرورش باشد و بتواند فرهنگیان را درک کند.

 وی ادامه می‌دهد: ارتقای شأن و منزلت فرهنگیان یکی از خواسته‌های مهم فرهنگیان است که وقتی با همکارانم صحبت می‌کنیم به آن اشاره می‌کنند.

 این معلم اظهار می‌دارد: امیدوارم وزیر جدید آموزش و پرورش، طرح‌های خوبی مانند نظام رتبه‌بندی معلمان را به سرانجام برساند.

* برقراری عدالت بین تمام فرهنگیان

 یک معلم ابتدایی در استان فارس می‌گوید: معتقدم رئیس‌جمهور آینده باید شرایطی را فراهم کند که بین فرهنگیان در تمام استان‌ها و روستاها عدالت برقرار شود.

 وی اضافه می‌کند: فرهنگیان در هر شرایطی کار می‌کنند ولی امیدوارم با رسیدگی به وضعیت فرهنگیان و ساختمان‌های مدارس، روزی برسد که معلمان در بهترین مدارس بدون دغدغه درس دهند.

 این معلم از اقدام هوشمندسازی مدارس کشور به عنوان یک اقدام ارزنده یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: امیدوارم رئیس‌جمهور آینده برنامه‌های خوب وزیر فعلی را ادامه دهدتاريخ : دوشنبه بیستم خرداد 1392 | 16:23 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

سواد آموزي متعلق به همه دستگاه ها و يك موضوع ملي است

رئيس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه كشور:
سواد آموزي متعلق به همه دستگاه ها و يك موضوع ملي است

رئيس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه كشور ، سواد آموزي را متعلق به همه دستگاه ها دانست و آن را يك موضوع ملي عنوان كرد.


به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان نهضت سواد آموزي ، حجت الاسلام تقوي در جلسه هم انديشي با سازمان نهضت سواد آموزي كه در سالن اجتماعات سازمان نهضت سواد آموزي  برگزار شد ، با اشاره به اينكه ، سواد آموزي  به همه تعلق دارد و موضوع ملي است ،  افزود : فرهنگ سازي از مقدمات كار سواد آموزي است و اگر سواد آموزي با استقبال بي سوادان رو به رو نمي شود  به جهت اين است كه  فرهنگ سازي نشده است .

رئيس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه كشور با تاكيد بر اينكه  به اندازه آموزش ، براي فرهنگ سازي بايدكار انجام شود خاطر نشان كرد : سواد آموز بايد بداند ، عمر باكيفيت داشتن در با سواد بودن است .

وي آمار بي سوادي كشور را در مبادلات اقتصادي و تصميم گيري و روابط بين المللي مؤثر دانست و اظهار داشت: براي ايجاد احساس رغبت در سواد آموز و آموختن بايد در كشور فعاليت زيادي صورت گيرد  .

 رئيس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه كشور توسعه را يك امرمتوازن در كشور عنوان كرد و افزود : كشور در همه زمينه ها بايد  متوزان باشد وبي سوادي  مانع رشد متوازن كشور مي شود

تقوي با تاكيد براينكه سواد آموزي يك  امر ملي است و از عهده يك سازمان به تنهايي بر نمي آيد اظهار داشت : سواد آموزي متعلق به كل نظام است  و هر كسي بايد سهم خود را مشخص نمايد .

وي  با اذعان به اينكه تريبون نماز جمعه تماما در خدمت سواد آموزي است خواستار پي گيري جدي ائمه جمعه  دراستان ها شد.تاريخ : دوشنبه سیزدهم خرداد 1392 | 15:58 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

تمدید قرارداد تمامی نیروهای کار معین

 معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از تمدید قرارداد تمامی نیروهای کار معین این وزارتخانه خبر داد.


 به گزارش سرویس «آموزش و پرورش» ایسنا، در بخشنامه‌ای که با امضای وحید کیارشی به ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور ارسال شده، آمده است: به استناد بند ه ماده 50 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مقتضی است، نسبت به تمدید قرارداد کلیه نیروهای قرارداد کار معین آن استان، با توجه به جدول حقوقی اعمال شده در سیستم اقدام شود و از نتیجه، اداره کل امور اداری و تشکیلات را مطلع کنندتاريخ : شنبه یازدهم خرداد 1392 | 15:46 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

شرط آموزش و پرورش برای استخدام مربی پیش‌دبستانی

  
 شرط آموزش و پرورش برای استخدام مربی پیش‌دبستانی 
 

 معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش استخدام مربی برای پیش‌دبستانی‌ها را منوط به اجباری شدن این دوره توسط مجلس دانشت و گفت: با توجه به اینکه پیش دبستانی یک دوره رسمی غیر اجباری است تا زمانی که قانون این دوره را اجباری اعلام نکرده، آموزش و پرورش برنامه‌ای برای جذب مربیان این دوره ندارد.


فاطمه قربان در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره بحث آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی اظهار کرد: وزیر آموزش و پرورش بارها در این باره توضیحات لازم را ارائه کرده است؛ به این معنا که پیش دبستانی یک دوره رسمی غیراجباری است و تا زمانی که اجباری نشده آموزش و پرورش نمی‌تواند مربیان این دوره را رسما جذب کند.


 وی افزود: با توجه به غیر اجباری بودن این دوره، در حال حاضر مدارس دولتی و غیردولتی به صورت ضمیمه یک یا دو کلاس را برای آموزش پیش دبستانی قرار داده‌اند، این در حالی است که اگر روزی قانون این دوره را همانند سایر دوره‌های تحصیلی رسمی و اجباری اعلام کند، آموزش و پرورش موظف است علاوه بر تامین فضا و تجهیزات، نیروی انسانی مورد نیاز را نیز استخدام کند.


 معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با این روال تحصیلی که برای دوره پیش دبستانی تعریف شده است،‌ مربیان این دوره نباید انتظار استخدام در آموزش و پرورش را داشته باشند.


 قربان گفت: فرهنگ سازی صورت گرفته برای اهمیت و جایگاه پیش دبستانی باعث شده است هر ساله تعداد نوآموزانی که وارد دوره پیش دبستانی می‌شوند افزایش یابد و بر همین اساس تعداد مربیان نیز بیشتر می‌شود، لذا اگر آموزش و پرورش بخواهد همه مربیان را به صورت رسمی استخدام کند،‌ باید منابع قانونی آن از سوی مجلس شورای اسلامی تامین شود.


 وی ادامه داد: همانطور که آموزش و پرورش موظف است در قبال کودکان لازم التعلیم امکانات،‌ تجهیزات و نیروی انسانی را فراهم کند و حتی به صورت تک تک به دنبال کودکان لازم التعلیم است، بنابراین زمانی که پیش دبستانی به عنوان دوره رسمی و اجباری مشخص شود،‌ آموزش و پرورش در قبال دوره پیش دبستانی متعهد شده و باید الزامات آموزشی آن را فراهم کند که جذب رسمی مربیان بخشی از این تعهد خواهد بود.


 به گفته وی، در حال حاضر 500 هزار نوآموز در مدارس دولتی و غیردولتی به صورت ضمیمه دوره پیش دبستانی را طی می‌کنند. همچنین 200 هزار نوآموز دیگر از طریق سایر دستگاه‌ها جذب دوره پیش دبستانی شده‌اند.


 معاون وزیر آموزش و پرورش درباره شهریه دوره پیش دبستانی در مدارس دولتی گفت:‌ با توجه به اینکه تعیین میزان شهریه به استان‌ها واگذار شده، نمی‌توان گفت شهریه مشخصی وجود دارد، چرا که استان‌ها نیز موظفند بر اساس میزان برخورداری مناطق شهریه‌ها را اعلام کنند.


 قربان درباره میزان افزایش تعداد کودکان در دوره پیش دبستانی برای سال تحصیلی 92-93 نیز گفت: آموزش و پرورش تلاش می‌کند تا 100 درصد جذب کودکان را در دوره پیش دبستانی داشته باشد، چرا که این دوره آمادگی ورود به دبستان است و در کاهش افت تحصیلی دوره ابتدایی تاثیر بسزایی دارد.


 معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه به اینکه دانش آموزان پیش دبستانی به راحتی با مدرسه سازگاری پیدا می‌کنند و در ارتباط و تعامل با دیگران نیز کمتر دچار مشکل می‌شوند، به خانواده‌ها توصیه می‌شود دوره آمادگی که همان پیش دبستانی است را در برنامه کودکان خود بگنجانند.


 وی همچنین تاکید کرد: از آنجایی که دوره پیش دبستانی رسمی اما غیر اجباری است، نمی‌توان خانواده‌ها را ملزم کرد که کودکان خود را در این دوره ثبت نام کنند، اما با توجه به اهمیت آن توصیه می‌شود که کودکان قبل از ورود به دبستان یک سال دوره آمادگی یا همان پیش دبستانی را در یکی از مراکز بگذرانند.تاريخ : یکشنبه پنجم خرداد 1392 | 1:55 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

نهضت سواد آموزی جذب یا استخدام جدید نیرو ندارد

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: این سازمان برای سال ۹۲، جذب یا استخدام جدید نیرو ندارد.
 
علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه این سازمان برنامه‌ای برای جذب نیروی جدید ندارد، اظهار داشت: در کنار آموزشیاران نهضت سوادآموزی، از ظرفیت معلمان مخصوصاً در روش‌های کلاسی برای آموزش استفاده می‌کنیم.

 وی به طرح «فرد به فرد» اشاره کرد و گفت: در این طرح، افراد خارج از نهضت سوادآموزی و آموزش و پرورش می‌توانند به صورت داوطلبانه حضور یابند اما این حضور موقتی است و پس باسواد کردن فرد بیسواد و دریافت حق‌الزحمه، رابطه‌شان با نهضت سوادآموزی قطع می‌شود.

 باقرزاده با بیان اینکه نیروهای فعلی این سازمان تعیین تکلیف شده‌اند، ادامه داد: به جز دو استان که محدودیت قانونی داشتیم، در هیچ استانی آموزشیار قراردادی، حق‌التدریس، نیمه وقت و پاره وقت نداریم.تاريخ : جمعه سوم خرداد 1392 | 23:17 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

ضرورت آموزش سواد پایه به بزرگسالان

ضرورت آموزش سواد پایه به بزرگسالان

با توجه به اینکه بزرگسالان از مهم‌ترین ذخائر معنوی و مادی یک جامعه هستند، آموزش پایه سواد به آنان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. چون حضور آنها را در صحنه‌ها امکانپذیر می‌کند. ما با آموزش پایه سواد به اینگونه اشخاص هر کدام از آنان را نماینده فرهنگی در سطح کشور مطرح خواهیم کرد و وسیله لازم برای استفاده از این افراد و استفاده از این ذخائر معنوی و مادی را فراهم خواهیم نمود . این مسأله یکی از مسئولیت‌های ملی ماست. ولی موفقیت این طرح مستلزم توجه به ویژگی‌های آموزشی بزرگسالان خواهد بود. از نقطه نظر فردی ضرورت آموزش پایه سواد به بزرگسالان ایجاد تغییر مثبت در زندگی خودشان به عنوان یک شهروند است. چرا که داشتن این توانایی باعث به دست آوردن موقعیت‌ کاری و مالی بهتر از هر نظر خواهد شد.

 

خصوصیات آموزش بزرگسالان :

همانطور که اشاره شد مشکل آموزش بزرگسالان یک مشکل جهانی است. تحقیقات زیادی در این خصوص انجام شده است که اکثر این مشکلات را به صورت زیر تقسیم‌بندی نموده‌اند :

 1ـ ترس از عدم یادگیری : بزرگسالان چون سال‌ها از این آموزش دور مانده‌اند در مقابل هر تغییر مقاومت نشان می‌دهند. از طرف دیگر سرعت تغییرات آموزشی بسیار زیاد است و آنها به دلیل عقب ماندن از این سرعت ترس بیشتری از یادگیری نسبت به دیگران دارند و به دنبال آن مقاومت بیشتر.

 

 2ـ نداشتن آگاهی کافی: به دلیل مشکلات روزمره ، بزرگسالان آگاهی دقیق از امکانات آموزشی جدید ندارند و اینکه با استفاده از آن تا چه حد کارها راحت‌تر و مشکلاتشان سریعتر حل خواهد شد و موقعیت‌های بهتر کاری برایشان فراهم می ‌شود.

 

 3ـ نداشتن وقت کافی: به دلیل مسئولیت‌های اجتماعی ، بزرگسالان نمی‌توانند به‌طور تمام وقت از آموزش استفاده کنند به همین دلیل آموزش پاره وقت و آموزش از راه دور مطرح می‌شود.

 

راهکارهایی برای حل مشکل آموزش بزرگسالان : در این نوع آموزش روان‌شناسی یادگیرنده ضرورت اولیه است. بزرگسالان چون سال‌هاست یک هویت اجتماعی دارند و شخصیت اجتماعی شان همینطور شکل گرفته است و همچنین سال‌ها از آموزختن دور مانده‌اند آموزش به آنان روانشناسی خاص خودشان را می‌طلبد . بنابراین چند نکته مهم باید در آموزش این افراد در نظر گرفت:

 

1 ـ احترام به موقعیت سنی و اجتماعی اینگونه اشخاص : اشتباه کردن نقش مهمی در یادگیری دارد. با برخورد مناسب باید ترس از اشتباه کردن را از میان برداشت و امکان تجربه را به وجود آورد.

 

2 ـ ساده کردن مطلب: مطالب مورد آموزش و محتوای کتب در حد امکان ساده باشد و به بیان ساده گفته شود تا درک آن راحت‌تر باشد.

 

3 ـ قابل لمس بودن مطالب: مطالب مورد آموزش باید برای آنان ملموس باشد یا به عبارتی به زبان خودشان باشد.

 

4 ـ کاربردی بودن آموزش: مطالب مورد آموزش کاربردی بوده و در زندگی روزمره اشخاص قابل استفاده باشد.
  تاريخ : جمعه بیست و هفتم اردیبهشت 1392 | 18:44 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

آزمون ویژه مربیان پیش دبستانی

آموزش و پرورش نیروی بلاتکلیف ندارد 

 

 روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش در اطلاعیه ای اعلام کرد: تمامی نیروهای حق التدریس تعیین وضعیت شده‌اند و هیچ نیروی بلاتکلیفی در این وزارتخانه وجود ندارد .

به گزارش سرویس "آموزش و پرورش" ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: «در اجرای قانون مصوب پانزدهم مهر ماه 88 مجلس شورای اسلامی و الحاقات آن، کلیه معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی و ... واجد الشرایط استخدام شده اند و امروز هیچ نیروی بلاتکلیفی در آموزش وپرورش وجود ندارد.

 وزارت آموزش وپرورش براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر استخدام نیروهای حق التدریس طی دو سال، این اقدام را انجام داده است و درآینده نزدیک نیز با توجه به شرایط پیش بینی شده در قانون، یک آزمون ویژه مربیان پیش دبستانی و افرادی که مدعی هستند در آزمون قبلی نتیجه مورد نظر را اخذ نکرده اند ، برگزار می‌کند.»تاريخ : جمعه بیست و هفتم اردیبهشت 1392 | 18:21 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

آموزش و پرورش به‌زودی آزمون استخدامی برگزار می‌کند/ اعلام شرایط شرکت‌کننده‌ها

حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با فارس:
آموزش و پرورش به‌زودی آزمون استخدامی برگزار می‌کند/ اعلام شرایط شرکت‌کننده‌ها

وزیر آموزش و پرورش از برگزاری آزمون استخدامی در این وزارتخانه خبر داد و گفت: هر چه زودتر باید آزمون را برگزار کنیم اما وقتی زمان می‌گوییم، اگر یک هفته دیر یا زود شود، مسائلی به وجود می‌آید.
 


 حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» از برگزاری آزمون استخدامی در آموزش و پرورش خبر داد و اظهار داشت: قانونگذار یک قانونی را برای ما قرار داده است که طی دو سال باید آزمونی را برگزار کنیم.

 وی ادامه داد: این آزمون با توجه به شرایطی که در قانون پیش‌بینی شده است برای مربیان پیش‌دبستانی‌ است و برخی افراد که فکر می‌کردند در آزمون قبلی به نوعی حق‌شان ضایع شده است به عنوان مثال فکر می‌کردند منابعی در اختیارشان قرار نگرفته بود.

 حاجی‌بابایی اضافه کرد: در برگزاری آزمون جدید، منابع را به موقع اطلاع‌رسانی کرده و  سعی می‌کنیم همه مطلع باشند تا کسی دچار مشکل نشود.

 وی با بیان اینکه نمی‌گذاریم کسی احساس کند که حقش ضایع شده است، افزود: باید مجوزها‌ را بگیریم، روند و برنامه‌ریزی‌ها را تعریف کنیم.

 وزیر آموزش و پرورش در خصوص زمان آزمون به خبرنگار فارس گفت: هر چه زودتر باید آزمون را برگزار کنیم اما وقتی زمان می‌گوییم، اگر یک هفته دیر یا زود شود، مسائلی به وجود می‌آید.

 حاجی‌بابایی تأکید کرد: در حال حاضر وزارتخانه به دنبال دریافت مجوزها و تعریف برنامه‌هاست.تاريخ : دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1392 | 21:36 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور مطرح کرد

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور مطرح کرد
سرمایه‌‌گذاری 2 میلیارد و 400 میلیون تومانی نهضت سوادآموزی در کشور

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور از سرمایه‌گذاری 2 میلیارد و 400 میلیون تومانی نهضت سوادآموزی کشور در سال گذشته خبر داد.
 


به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به دلیل وجود 50 درصد از جمعیت استان خراسان شمالی در مناطق روستایی، تعداد بیسوادان این استان از میانگین کشوری بالاتر است، اظهار داشت: بر اساس سرشماری سال 90، آمار بیسوادان در گروه سنی 10 تا 29 سال کمتر از ۳.۲ درصد و در گروه سنی 30 تا 50 سال ،حدود 15 درصد است. باشد.

 وی با اشاره به سرمایه گذاری 2 میلیارد و 400 میلیون تومانی نهضت سوادآموزی کشور در سال گذشته اظهار کرد: عدم دسترسی به نشانی محل سکونت افراد بی سواد و عدم الزام سوادآموزی  در کشور  از موانعی است که در راه  ریشه کنی بیسوادی در کشور وجود دارد.

 معاون وزیر آموزش و پرورش جمع‌آوری اطلاعات بیسوادان، فرهنگ سازی برای ریشه کنی بیسوادی و تأمین منابع مورد نیاز را سه عامل مهم برای ریشه کنی بیسوادی در کشور برشمرد و اضافه کرد: رسانه‌ها می توانند با فرهنگ سازی میل و رغبت گروه بیسواد جامعه را به سمت سواد آموزی ارتقا بخشند و بازویی پرتوان برای سازمان سواد آموزی کشور باشند.

 وی، از جمله مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در آموزش و پرورش طی دو سال اخیر را  تأسیس دانشگاه فرهنگیان، افزایش مدارس سمپاد در 115 شهر جدید ، ثبت نام حدود ۳.۵ میلیون نفر در نهضت ملی حفظ قرآن کریم عنوان کرد.تاريخ : دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1392 | 21:35 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

آموزش وپرورش برخوردار از جهت گيري اسلامي مبناي هر گونه تحول در جامعه است

آموزش وپرورش برخوردار از جهت گيري اسلامي مبناي هر گونه تحول در جامعه است

رهبر معظم انقلاب ( مدظله العالي ) ، ايجاد هرگونه تحول در جامعه را مبتني بر وجود زير ساخت اصلي يا همان آموزش وپرورش برخوردار از جهت گيري اسلامي دانستند .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش   به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ( مدظله العالي )، حضرت آيت الله خامنه اي صبح امروز (چهارشنبه) در ديدار هزاران نفر از معلمان و فرهنگيان سراسر كشور، آموزش و پرورش را يك دستگاه بسيار مهم و اساسي و زير ساخت اصلي براي شكل گيري جامعه اي پيشرفته و برخوردار از خصلت هاي والاي انساني و سبك زندگي اسلامي دانستند و تأكيد كردند: ادامه مسير پرشتاب پيشرفت كشور در ابعاد مختلف نيازمند حركت جهشي و خلق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي است و آموزش و پرورش در اين عرصه قطعاً نقش آفرين است.

در اين ديدار كه به مناسبت هفته گراميداشت مقام معلم برگزار شد، حضرت آيت الله خامنه اي با گراميداشت ياد و خاطره شهيد آيت الله مطهري و همچنين شهداي معلم و دانش آموز، جايگاه و منزلت شغل معلمي را در جامعه اسلامي بسيار بالاتر و متفاوت تر از ساير مشاغل دانستند و افزودند: معلم در واقع شكل دهنده و پردازنده گوهرهاي گرانبهايي است كه كودكان و نوجوانان كشور هستند و بر همين اساس، شغل معلمي را نمي توان در رديف ديگر مشاغل قرار داد.

 

ايشان خاطر نشان كردند: رسيدن يك جامعه به سرافرازي، رفاه، غنا، پيشرفت علمي، شجاعت، خردمندي، آزادگي و عقلانيت، در گرو آموزش و تربيت صحيح كودكان و نوجوانان است و بخش عمده اي از اين وظيفه بسيار مهم نيز برعهده معلمان است.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: تأكيد مكرر بر لزوم تحول بنيادين در آموزش و پرورش به اين علت است كه ايجاد هرگونه تحول در جامعه، مبتني بر وجود زير ساخت اصلي يا همان آموزش و پرورشِ برخوردار از جهت گيري اسلامي است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تصويب و ابلاغ سند تحول آموزش و پرورش، اجرايي شدن آن را مورد تأكيد قرار دادند و افزودند: البته در اجراي سند تحول آموزش و پرورش بايد از هرگونه شتابزدگي پرهيز كرد و با در نظر گفتن همه جوانب و با تدبر و تأمل پيش رفت.

ايشان تحول در آموزش و پرورش را كاري عميق خواندند و خاطرنشان كردند: كارهاي عميق، كوتاه مدت و زود بازده نيستند و بر همين اساس اجراي سند تحول آموزش و پرورش نيازمند كارهاي تحقيقاتي متعدد در بخشهاي مختلف آن است تا ريل گذاري صحيحي انجام گيرد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر لزوم پشتيباني مالي دولت و مجلس از آموزش و پرورش، به موضوع دانشگاه فرهنگيان نيز اشاره كردند و افزودند: اين دانشگاه با دانشگاههاي ديگر متفاوت است زيرا در آن، شخصيت معلمان ساخته مي شود ، بنابراين آموزش عالي بايد پشتيباني هاي لازم را از دانشگاه فرهنگيان انجام دهد

حضرت آيت الله خامنه اي كتابهاي درسي را نيز يكي از موارد بسيار مهم در آموزش و پرورش برشمردند و تأكيد كردند: همواره بايد با چشمي بينا، بر محتواي كتابهاي درسي نظارت كرد تا به تناسب نيازها و پيشرفتها و جنسيت دانش آموزان، معارف الهي و اسلامي و مدني و تمدن ساز و انسان ساز گنجانده و برخي موارد غير مناسب اصلاح شوند.

ايشان با قدرداني از معلمان و زحماتي كه براي تعليم و تربيت دانش آموزان متحمل مي شوند، به ايستادگي معلمان در پاي منافع انقلاب اسلامي و هوشياري آنان، در طول 34 سال گذشته، اشاره كردند و افزودند: امسال كه سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نامگذاري شده است، قطعاً آموزش و پرورش مي تواند در تحقق اين حماسه نقش آفرين باشد.

رهبر انقلاب اسلامي، تحقق حماسه را نيازمند شور و نشاط و نقش آفريني همه آحاد مردم از جمله معلمان و دانش آموزان دانستند و خاطرنشان كردند: دانش آموزان اگرچه به لحاظ قانوني داراي شرايط رأي دادن نيستند اما مي توانند بر خانواده هاي خود تأثيرگذار باشند و معلمان نيز مي توانند هم در مسئله انتخابات به عنوان نقطه برجسته حماسه سياسي و هم در حماسه اقتصادي كه بلندمدت است، نقش آفريني كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: كشور و ملت بزرگ ايران، با توجه به اهداف و آرمانهايي كه دارد، نيازمند حماسه سازي و حركت جهشي در بخشهاي مختلف است.

ايشان با اشاره به پيشرفتهاي شگرف ملت ايران در سه دهه گذشته بويژه پيشرفتهاي علمي، تأكيد كردند: سرعت پيشرفتهاي علمي ايران بگونه اي بوده است كه مجامع جهاني چاره اي جز اعتراف به آن نداشته اند.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: سرعت پيشرفت ملت ايران در زمينه هاي سياسي، اجتماعي، سازندگي، آگاهي، بصيرت عمومي، اقتدار ملي و آبروي بين المللي نيز بالا بوده است اما بدخواهان ملت در تبليغات خود به اين مسائل اشاره اي نمي كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: با وجود همه اين پيشرفتها، ملت ايران براي رسيدن به اهداف و آرمانها، و جايگاه شايسته خود نيازمند پيشرفتهاي بيشتر و شگرف تر است، و لازمه چنين پيشرفتها و جهش هايي خلق حماسه است.

ايشان با اشاره به تجربه موفق خلق حماسه در دوران دفاع مقدس، تأكيد كردند: به لطف خداوند، ملت ايران در خلق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نيز موفق خواهد شد و آن را به چشم خود خواهد ديد.

در ابتداي اين ديدار آقاي حاجي بابايي وزير آموزش و پرورش با اشاره به تصويب سند تحول بنيادين گفت: براي اجراي اين سند مهم، تدوين و آماده سازي 6 سند پايين دستي و نقشه راه تحول بنيادين در دستور كار قرار گرفت كه تاكنون سند برنامه درسي ملي رونمايي شده است.

وزير آموزش و پرورش، اجراي نظام جديد آموزشي، هدايت دانش آموزان به سوي رشته هاي فني و حرفه اي، توجه ويژه به دانش آموزان نخبه و ارتقاي كمي و كيفي المپيادها، استفاده از فناوريهاي جديد در مدارس و تأسيس دانشگاه فرهنگيان را از جمله زيرساختهاي ضروري براي تحول بنيادين در آموزش و پرورش برشمرد.تاريخ : پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت 1392 | 1:17 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

قدم‌های اولیه را در تحول برداشته‌ایم

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس:
فرهنگیان ۲۴ خرداد حماسه می‌آفرینند/ قدم‌های اولیه را در تحول برداشته‌ایم

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: تحول در آموزش و پرورش امری دیربازده است و باید با تأنی دنبال شود و در کنار آن باید آموزش معلمان را نیز در نظر بگیریم.
 


 ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» به دیدار امروز فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: سخنان مقام معظم رهبری مانند همیشه روشنگر‌ راه برای آینده آموزش و پرورش بود.

 وی به موضوع تحول در آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: سخنان رهبری نشان می‌دهد که تحول برای ایشان، اصل و ضرورت است و توصیه کردند که برای انجام آن نیاز به حمایت همه‌جانبه دولت و مجلس است.

* انجام هر کار بزرگی نیازمند منابع است

 سحرخیز اضافه کرد: تحول در آموزش و پرورش کار بزرگی است و انجام هر کار بزرگی نیازمند منابع اعم از انسانی و مالی است.

 وی افزود: مقام معظم رهبری ضمن تأیید حرکت‌های خوبی که در آموزش و پرورش انجام شده است بر انجام کارهای انجام نشده تأکید کردند که ما نیز باید با الهام از اسناد بالادستی، این موارد را احصا کرده و انجام دهیم.

* تحول در آموزش و پرورش امر دیر بازده است

 معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به بحث محتوای کتب درسی که مقام معظم رهبری بیان کردند، اشاره کرد و گفت: ما باید مراقبت‌های لازم را انجام دهیم و کتب درسی متناسب با نیاز جامعه باشد و در این زمینه گروه‌های آموزشی باید فعال‌تر شوند و با استفاده از هم‌فکری گروه‌های آموشی، پیگیری بررسی نظرات کارشناسان و معلمان و انجام پژوهش‌های متعدد، در این جهت گام برداشت.

 وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری به بحث فعالیت آموزش و پرورش بدون شتاب‌زدگی اشاره کردند، اظهار داشت: تحول در آموزش و پرورش امر دیر بازده است و باید با تأنی دنبال شود و در کنار آن باید آموزش معلمان را نیز در نظر بگیریم.

 * قدم‌های اولیه را در بحث تحول بر داشته‌ایم

 سحرخیز افزود: در بحث تحول در آموزش و پرورش داریم قدم‌های اولیه را بر می‌داریم و آنچه مهم است، محتوایی است که در ظرف‌ ریخته می‌شود و در این مسیر فعالیت‌ها تازه آغاز شده است.

 وی به تأکید مقام معظم رهبری نسبت به دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: دانشگاه فرهنگیان به تربیت نیروی انسانی برای آموزش و پرورش می‌پردازد و می‌خواهیم امانت‌ها را به دست معلمان بسپاریم پس انتظار است که اعتبار دانشگاه فرهنگیان کمتر از دانشگاه‌های دیگر نباشد و حتی بیشتر هم باشد.

* معلمان در روز ۲۴ خرداد امسال حماسه می‌آفرینند

 معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موضوع حماسه سیاسی بیان داشت: ما فرهنگیان خود را سرباز ولایت می‌دانیم و همه معلمان گوش به فرمان رهبری هستند و سخنان ایشان را به گوش جان می‌سپارند.

 وی ادامه داد: معلمان می‌توانند نشانه‌های اصلح بودن و نگاه رهبری در این خصوص را برای دانش‌آموزان تبیین کنند.

 سحرخیز افزود: معلمان در روز ۲۴ خرداد ماه امسال به تبعیت از رهبری حماسه‌ای را نشان خواهند داد که دشمن از این حماسه به وحشت بیفتد.

 وی به فعالیت معاونت آموزش متوسطه در پی سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی آینده فعالیت پایه اول متوسطه را بر اساس سند تحول آموزش و پرورش داریم و بر این اساس باید در بحث تولید محتوا و آموزش معلمان دقت بیشتری داشته باشیم و در این زمینه تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.تاريخ : پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت 1392 | 1:1 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

دیدارصمیمی مدیران وبلاگها با آقای باقرزاده

در جلسه ای که در محل باشگاه فرهنگیان ارومیه با حضور آقای باقرزاده معاون محترم وزیر و ریاست سازمان نهضت سوادآموزی و معاون سوادآموزی استان آذربایجان غربی و مدیران وبلاگ آموزشیاران برگزار شد آقای باقرزاده ضمن تشکر و قدردانی از اطلاع رسانی اخبار مربوط به نهضت سوادآموزی در فضای مجازی از آموزشیاران فعال در این عرصه خواست که  با ارایه راهکارها و مقالات و تجربیات خود همچنان راه مبارزه با ریشه کنی جهل و بیسوادی را ادامه دهند  .در این جلسه ی صمیمی آقای باقرزاده  به عنایات ویژه وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای دکتر حاجی بابائی در خصوص استخدام آموزشیاران اشاره کرد که در دوره وزارت ایشان با وجود اینکه قانون فقط شامل استخدام ۷۰۰۰ نفر آن هم در طول ۵ سال بود ایشان  زمینه استخدام نزدیک به ۴۲۰۰۰ آموزشیار را مهیا نمودند.. همچنین در این جلسه آقای باقرزاده از پرداخت معوقه ی حقوق آموزشیاران خبرداد.

 تاريخ : سه شنبه هفدهم اردیبهشت 1392 | 19:0 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

حاجی‌بابایی: نیروی بلاتکلیف در آموزش و پرورش نداریم


 وزیر آموزش و پرورش، هدف نهایی تحول بنیادین را ساخت خانواده و تحکیم آن عنوان کرد.

 به گزارش سرویس «آموزش و پرورش» ایسنا، حمید رضا حاجی بابایی با اشاره به اینکه سال 1391 سال استثنایی برای آموزش و پرورش بود افزود: حجیم ترین، سنگین‌ترین، مهم‌ترین و اساسی‌ترین تغییر و تحول در تاریخ نظام تعلیم و تربیت عملیاتی شد و اگر حمایت معلمان و آحاد فرهنگیان نبود هیچ گاه نمی‌توانستیم تحول بنیادین را در آموزش و پرورش اجرایی کنیم.


 وی دانشگاه فرهنگیان را مهم ترین دانشگاه دولتی عنوان کرد و افزود: هدف اول و آخر من این است، جایگاه معلم مانند جایگاه اعضای هیات علمی باشد.


 وزیر آموزش و پرورش از دانشگاه فرهنگیان بعنوان قلب وزارت آموزش و پرورش نام برد و افزود: آغاز به کار دانشگاه فرهنگیان با پذیرش 25 هزار دانشجو اقدام بی‌سابقه‌ای بود که انجام گرفت و پیش بینی من این است که در آینده اساتید برتر دانشگاه‌های کشور، متقاضی انتقال به دانشگاه فرهنگیان شوند.


 وی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را یک سند مادر معرفی کرد و خاطر نشان کرد: برنامه درسی ملی یکی از پنج سند زیر مجموعه سند تحول بنیادین است که نقشه راه کلاس، کتاب ، روش‌های تدریس در آموزش و پرورش است و سند درسی ملی همانند هارمونی برای کتب درسی است.


 حاجی بابایی در ادامه یادآور شد: تحول بنیادین آموزش و پرورش در حالی در کشور آغاز شد که دشمن ما را بصورت همه جانبه تحریم کرد اما به لطف خداوند و برنامه ریزی دقیق این تحول بزرگ آغاز شد.


 وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه از نظر من آموزش و پرورش هیچگاه تعطیل نیست، افزود: طی چهار سال گذشته حتی در تعطیلات ایام نوروز در دفتر کارم برای ارتقا جایگاه نظام تعلیم و تربیت، تلاش کردم.


 وی با اشاره به اینکه اکنون یک نفر نیروی بلاتکلیف در آموزش و پرورش وجود ندارد تصریح کرد: باید دیوارهای آموزش و پرورش را آنقدر بلند و رفیع کنیم تا هرکس وارد آن نشود مگر تمام شرایط متعالی معلم شدن را داشته باشد.


 حاجی بابایی به داوطلب شدن بیش از 50 درصد دانش آموزان برای ورود به مدارس استعدادهای درخشان اشاره کرد و افزود: مسیر شناسایی نخبگان در آموزش و پرورش تقویت جهشی پیدا کرده است.


 وی در پایان گفت: ابتدایی مهم‌ترین دوره تحصیلی است و بدون توجه به آموزش و پرورش ابتدایی به جایی نمی‌رسیمتاريخ : یکشنبه یکم اردیبهشت 1392 | 19:19 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

برگزاری آزمون برای مربیان پیش دبستانی در سال جاری

برگزاری آزمون برای مربیان پیش دبستانی در سال جاری

 

 حاجی‌بابایی در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت پیش‌دبستانی و مباحثی که بین سازمان بهزیستی و وزارتخانه در صدور مجوزها وجود دارد نیز گفت: بر اساس قانون شورای عالی آموزش و پرورش، معاونت ابتدایی آموزش و پرورش وظیفه نظارت و سیاست‌گذاری، سازمان پژوهش وظیفه تدوین محتوا و سازمان مدارس غیرانتفاعی نیز به عنوان مرکز صدور مجوز، فعالیت می‌کنند.


 وی ادامه داد: امسال برنامه‌ریزی انجام شده تا بر اساس مصوبه مجلس، یک آزمون برای مربیان پیش دبستانی برگزار شود، ضمن آنکه افراد شرکتی که در قالب پیش‌ دبستانی فعالیت داشتند، می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.


 وزیر آموزش و پرورش گفت: برنامه‌های آموزش و پرورش تداخلی با سازمان بهزیستی ندارد.تاريخ : یکشنبه یکم اردیبهشت 1392 | 19:18 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

اداره كل آموزش و پرورش استان ... فوري - اطلاعيه شماره 12

اداره كل آموزش و پرورش استان ... فوري - اطلاعيه شماره 12تاریخ اطلاعیه :  24/01/92
با سلام و احترام پيرو اطلاعيه هاي قبلي، مجدداً تاكيد مي شود با توجه به اينكه حقوق تمامي متعهدين خدمت مي بايست در فروردين ماه پرداخت شود مقتضي است نسبت به اخذ كدپرسنلي و صدور احكام استخدامي آنان اقدام گردد.


اداره كل آموزش و پرورش استان ...          فوري -  اطلاعيه شماره 12

با سلام و احترام

   پيرو اطلاعيه هاي قبلي، مجدداً تاكيد مي شود با توجه به اينكه حقوق تمامي متعهدين خدمت  مي بايست در فروردين ماه پرداخت شود مقتضي است نسبت به اخذ كدپرسنلي و صدور احكام استخدامي آنان اقدام گردد.

 

                                              اداره كل امور اداري و تشكيلاتتاريخ : جمعه سی ام فروردین 1392 | 14:6 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

احتمال کسری بودجه در آموزش‌وپرورش

احتمال کسری بودجه در آموزش‌وپرورش
 معاون آموزش و پرورش خبر داد: رایزنی برای پرداخت مابقی پاداش‌های پایان خدمت فرهنگیان 
  معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: در حالی که بودجه آموزش و پرورش در سال جاری حدود 19 درصد افزایش یافته، حقوق معلمان افزایشی 25 درصدی خواهد داشت که برای جبران اعتبارات آموزش و پرورش، این موضوع در کمیسیون تلفیق مجلس بررسی می‌شود.

 کیارشی در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به میزان افزایش بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال 92، افزود: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری رشد 19 درصدی بودجه نسبت به سال گذشته را برای آموزش و پرورش لحاظ کرده‌ که افزایش خوبی است.


 معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: با توجه به افزایش 25 درصدی حقوق معلمان، اعتبارات در نظر گرفته شده در آموزش و پرورش با مشکل و کسری مواجه می‌شود که قطعا در کمیسیون تلفیق مجلس، این موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد.


 وی درباره افزایش حقوق معلمان نیز گفت: این افزایش حقوق تابع قانون مدیریت خدمات کشوری است و بر این اساس کف آن برابر با ضوابط اجرایی دولت مشخص شده و سقف آن نیز هفت برابر این رقم است، اما حقوق معلمان هیچ وقت به این سقف نمی‌رسد.


کیارشی با بیان اینکه حقوق امسال معلمان بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد، در پاسخ به حداقل و حداکثر دریافتی معلمان، اظهار کرد: این اعداد و ارقام باید محاسبه و مشخص شود.


 وی درباره کمبود نیروی انسانی به ویژه در حوزه مربیان بهداشت، گفت: آموزش و پرورش هرچه تخصصی‌تر می‌شود، به نیروی انسانی متخصص نیاز می‌یابد، بنابراین تنها محدود به یک حوزه نیست، اما با توجه به اینکه سقف استخدام‌ها محدود است، امکان جذب نیروی متخصص وجود ندارد.


معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش و پرورش برای استخدام نیروهای متخصص تنها در قالب مجوزهایی که دولت صادر می‌کند، می‌تواند نیروی متخصص جذب کند که اخیرا تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان امکان جذب این نیروها وجود دارد.


 به گفته کیارشی، برای تامین نیروهای متخصص در آموزش و پرورش، بر اساس رشته‌های مورد نیاز این پیش‌بینی در دانشگاه فرهنگیان صورت گرفته و دانشجویان در این رشته‌ها جذب شده‌اند.


 وی با بیان اینکه در حال حاضر آموزش و پرورش از تعادل خوبی در حوزه نیروی انسانی برخوردار است،‌ خاطر نشان کرد: تلاش کردیم تا در کیفیت‌بخشی نیروی انسانی نیز حداکثر تلاش خود را به کار بگیریم و بزرگترین سیاست ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش، تخصصی کردن نیروی انسانی است که از سال گذشته اجرای آن آغاز شده و در سال جاری نیز با شدت ادامه دارد. به این معنا که معلمانی که در رشته‌های تخصصی تحصیل کرده‌اند، در همان رشته تدریس خواهند کرد تا با دید تخصصی، خلاءهای موجود را جبران کنند.


پرداخت 70 درصد از پاداش‌های پایان خدمت فرهنگیان

 

 معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از پرداخت 70 درصدی پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته خبر داد و گفت: برای پرداخت مابقی پاداشها نیز در حال رایزنی با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری هستیم.


 به گفته کیارشی، سال گذشته 28 هزار و 800 فرهنگی در آموزش و پرورش بازنشسته شده‌اند.تاريخ : جمعه سی ام فروردین 1392 | 13:52 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

سلام به همه

از اینکه این هفته نتونستم وبلاگ رو به روز کنم از همه معذرت میخوام. مریض بودم.

از همه عزیزانی که تا تاریخ ۱۸ فروردین حکمشون هنوز نیومده خواهشمندم اطلاع رسانی کنید .

با سلام وارزوی سلامتی برای شما مدیر محترم در خراسان رضوی(مشهد مقدس) تا امروز هیچ حکمی به ما ندادند قبل از عید قراردادی تطبیق یافته ولی معوقه ها وعیدی را پرداخت کرده اندبه امید استخدام همه عزیزانتاريخ : جمعه سی ام فروردین 1392 | 13:42 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

امتحانات خرداد مدارس، اردیبهشت ماه برگزار می‌شود

امتحانات خرداد مدارس، اردیبهشت ماه برگزار می‌شود 
  رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش گفت: با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا، امتحانات نهایی و داخلی مدارس یک هفته زودتر آغاز می‌شود.


عبدالامیر عرفی در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: با توجه به اینکه در خرداد ماه امسال دو انتخابات بزرگ ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا برگزار خواهد شد و آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها در بحث اجرای انتخابات از لحاظ نیروی انسانی و فضای انتخاباتی است، مقرر شده امتحانات نهایی و داخلی یک هفته زودتر آغاز شود.


 وی افزود: بر همین اساس طبق تقویم امتحانات، تمامی امتحانات نهایی از 25 اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و همزمان با امتحانات نهایی، امتحانات داخلی نیز باید برگزار شود.


 رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش تاکید کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته، امتحانات نهایی دانش‌آموزان در سراسر کشور تا بیستم خرداد ماه به اتمام می‌رسد و استان‌ها موظف شده‌اند امتحانات داخلی را همزمان با این تاریخ به اتمام برسانند.تاريخ : چهارشنبه بیست و یکم فروردین 1392 | 19:33 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

احکام افزایش ۲۰ درصدی حقوق فرهنگیان صادر شد

احکام افزایش ۲۰ درصدی حقوق فرهنگیان صادر شد

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش از صدور احکام افزایش حقوق فرهنگیان در سال ۹۲، خبر داد.
 


 علی فرهادی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی حقوق فرهنگیان در سال ۹۲، اظهار داشت: احکام افزایش حقوق فرهنگیان در هفته اول فروردین ماه صادر شد.

 وی ادامه داد: امسال برای اولین بار، احکام افزایش حقوق فرهنگیان در فروردین ماه صادر شد و در حقوق این ماه آنها اعمال خواهد شد.

 فرهادی اضافه کرد: احکام فرهنگیان در نخستین روز کاری سال ۹۲ به آنها ارائه خواهد شد.

 وی در خصوص احتمال افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان گفت: این موضوع در دست پیگیری است.تاريخ : شنبه دهم فروردین 1392 | 15:13 | نویسنده : آموزشیاران 82 |

اطلاعيه شماره 2 آني - آني

اداره كل آموزش و پرورش استان ... اطلاعيه شماره 2 آني - آني تاریخ اطلاعیه :  06/01/92


با سلام و احترام تسريع در صدور احكام تمامي فرهنگيان عزيز، حداكثر تا پايان وقت اداري پنچشنبه مورخ 08/01/1392

 

اداره كل آموزش و پرورش استان ...         اطلاعيه شماره  2   آني - آني

با سلام و احترام

   ضمن تبريك مجدد سال نو عطف به بخشنامه 01/710 مورخ 5/01/1392 و آماده بودن نگارش افزايش ضريب حقوق كاركنان در سال 1392 به شماره 1.3.9.5 بر روي FTP   مركز آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات ، دستور فرمايند نسبت به صدور احكام تمامي فرهنگيان عزيز، حداكثر تا پايان وقت اداري پنچشنبه مورخ 08/01/1392  اقدام نمايند.

 

                                                      جعفر بابايي

                                                     مدير كل امور اداري و تشكيلاتتاريخ : چهارشنبه هفتم فروردین 1392 | 18:24 | نویسنده : آموزشیاران 82 |
<< مطالب جدیدتر         مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.